هفته ی دفاع مقدس و مسئولیت ما

غرش توپها، حرکت تانکها و هجوم لجام‌گسیخته‌ی سربازان متجاوز رژیم بعثی عراق به ایران در 31 شهریور سال 1359 آغاز جنگی را خبر داد که هشت سال جریان داشت. جنگی که منجر به شهادت دهها هزار تن از بهترین فرزندان ملت ایران و کشته شدن صدها هزار از جوانان عراقی و نیز هدر رفتن صدها میلیارد دلار از تأسیسات و ذخائر دو کشور شد. جنگی که رسماً در شهریور 59 ولی بطور غیررسمی از 13 فروردین 58 یعنی تنها 50 روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران آغاز شده بود و جالب آنکه با تجاوز یک فروند هلیکوپتر عراقی به گمرک بهرام‌آباد مهران دراستان ایلام عملاً از سال 58 آغاز شده بود. اولین حمله به تأسیسات نفتی دهلران نیز در ایلام اتفاق افتاده است و ...

در این مجال نمی‌خواهم به تحلیلی از جنگ تحمیلی عراق علیه ایران بپردازم بلکه قصدم تأکید و یادآوری بخشی از فرهنگ دفاع مقدس به عنوان یکی از مؤلفه‌های ستودنی آن زمانه و پاسداشت خاطره‌ی تولیدگران، مبشران و مروجان آن سامانه‌ی فرهنگی است. البته بدیهی است که در جامعه‌ی ما، دین اسلام بزرگ‏ترین سرمایه‌ی فرهنگی محسوب می‏شود که توانسته است کشوری با اقوام گوناگون را به یکپارچگی وانسجام برساند و از طریق خلق ارزشها و هنجارهای ایثارگرانه، تزریق روحیه‌ی ظلم‌ستیزی، برابرخواهی و شهادت‏طلبی سرمایه بزرگی را فراهم نماید و بعد از انقلاب اسلامی و بویژه در دوران درخشان و خاطره‌انگیز هشت سال دفاع مقدس، بخش مهم و فربهی از تاریخ فرهنگی جامعه ایران را بنیادگذارده است. از محصولات دوران دفاع مقدس بازخوانی و تجدید حیات فرهنگ ایثار و شهادت به عنوان مجموعه‌ای از آگاهیها، باورها، آداب، اعتقادات و اعمالی بود که موجب وصول انسان به عالی‌ترین درجه‌ی کمال می‌شود. ایثار از یک سو بالاترین مراتب احسان است و از سوی دیگر، بهترین زمینه‌ی روحی و همدلی برای اقامه‌ی عدل و گسترش عدالت است. این مفاهیم به لحاظ تأثیری که در فرهنگ جامعه دارند، دارای ارزش و جایگاه رفیعی هستند. این آیین در آیات متعددی مورد تأکید قرار گرفته است، از جمله: «مؤمنان واقعی آن کسانی هستندکه . . . در راه خدا با مال وجانشان جهادکردند اینان به حقیقت راستگوهستند(الحجرات، 15) ، تشویق و ترغیب مؤمنان به شرکت در جهاد در قرآن و نصوص اسلامی، در حقیقت جلب مشارکت آگاهانه آحاد جامعه در حفظ تمامیت جامعه است. در قرآن،جهاد از مناظر متفاوتی  مطرح گردیده است:« دعوت مسلمانان به جهاد(توبه، 41)، وجوب جهاد (بقره، 216)، معامله خدا با مجاهدان »(توبه، 111) در تمام این موارد اهمیت مشارکت اجتماعی مسلمانان و اهمیت آن مطرح است.کما اینکه جهاد فی سبیل الله همواره منجر به مشارکت آگاهانه امت می‌گردد و مورد تأکید قرآن است ولی جهاد و تلاش در مسیرطاغوت که منجر به ازهم‌گسیختگی جامعه می‌شود، نهی گردیده است. می‌توان گفت جهاد در اسلام به عنوان یک نهاد اجتماعی مطرح است. چنین نهادی، ارتباطات اجتماعی را تسهیل وحس مسئولیت‌پذیری و از خودگذشتگی را برای زنده نگه داشتن ارزشها و آرمان های اسلامی و محافظت از حدود و ثغور جامعه، فراهم می‌آورد.

اینک پس از 25 سال از خاتمه جنگ و دوران دفاع مقدس وقت آن رسیده است که  برای بازخوانی، واکاوی و ترویج، بسط و تثبیت فرهنگ ایثار و شهادت و تکریم شهداء و ایثارگران و نیز بسترسازی و فراهم‌آوری امکان مبادله‌ی نمادین با شهدا و تبادل تجربه با اسوه‌های ماندگار ایثارگری و نیز ارائه‌ی هدفمند فرهنگ دفاع مقدس در سطح کلان و سطوح محلی اهتمامی به منصه‌ی ظهور و عمل برسد. نیازی وجود دارد که در سطح کلان(ملی) و خرد (محلی) برای ترویج فرهنگ ایثار از تمامی ظرفیت‌های فکری و هنری نخبگان فرهنگی و دلداد‌گان این طریقت، در جهت بازنمایی، بازخوانی و یادآوری فرهنگ ایثار در دوران دفاع مقدس و نیز ارائه‌ی مضامین غنی عینی آن طریقت گام مؤثری برداشته شود.

تحلیلهای روایتی و پدیدارشناختی از تجربه‌ی زیسته‌ی ایثارگران و یادگاران دفاع مقدس و روایت‌های آنان از آن آیین و مسلک می‌تواند بازنمایاننده و بازآفریننده‌ی فرهنگی باشد که نیاز امروز جامعه‌ی ماست و فرسایش و رخوت آن مسائل متعددی را در ساحت اجتماع و فرهنگ این سرزمین ببار آورده یا خواهد آورد.

تقدیم به:

آن فروریخته گلهای پریشان در باد

کز می جام شهادت همه مدهوشانند

یادشان زمزمه‌ی نیمه شب مستان باد

تا نگویند که از یاد فراموشانند

  ( شعر از دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی )

 

به ویژه:

به فرو ریخته گل محبوب زندگی‌ام

سردار مظلوم سپاه،  شهیدنورعلی فیض‌اللهی‌

/ 1 نظر / 30 بازدید
شاگرد همیشگی

با سلام و احترام به محضر دکتر رزمنده جناب اقای فیض الهی مطلب شما را خوندم اقی دکتر به نظر من یکی از مهمترین سرمایه هایی که ما در دوران دفاع مقدس بصورت عینی بدست اوردیم علاوه بر ایثار و از خودگذشتی بحث ساده گی و ساده زیستی بود این مفاهیم در واقه بنوعی میتوان گفت خوشه ای از مفاهیم بودن که در ان دهه خلق شدند . بخاطره توسعه و تجدد ناقص دوران پهلوی به شدت مصرف گرایی و تجمل گرایی رواج پیدا کرده بود و از همه مهمتر به طبقات پایین جامعه به عنوان افراد ی ناتوان مینگریستن اما در دوران دفاع مقدس خوشه مفاهیم خلق شده از جمله ساده زیستی بار ارزشی پیدا نمود و در بین مسئولین نیز مطلوبیت و محبوبیت می افرید.شما فقط به روحیه ایثارگری اشاره نموده اید در مطلب کوتاه تان که به نظرم این خوشه مفاهیم در کنار هم معنا پیدا می نمایند.به نظرت میتوان ساده زیست نبود ولی اهل ایثار باشی؟